Yaşam

Hangi köpek ne kadar yaşar: Burunları uzun olanlar şanslı

İngiliz araştırmacılar, köpeklerin ortalama ömrünü hesaplamak için ülkedeki 584 bin 734 köpeğin soyağacı bilgileri, soyağacı, vücut ölçüleri, cinsiyet ve kafatası endekslerine ilişkin verileri inceledi. Scientific Reports dergisinde yayınlanan araştırmaya göre köpeklerin ortalama yaşam süresi ile burun uzunluğu, vücut büyüklüğü ve cinsiyet arasında ilişki olduğu belirlendi.

Veri setindeki 155 köpek ırkının yanı sıra karma ırkları da ele alan araştırmacılar, genel amacın aksine karma ırkların daha sağlıklı olmadığını ve safkanların ortalama ömrünün daha uzun olduğunu belirledi.

Araştırmanın sonuçları, uzun burunlu köpeklerin düz hızlı köpeklerden, dişilerin erkeklerden, orta ve küçük boy köpeklerin ise büyük köpeklerden daha uzun yaşadığını gösterdi.

En bilinen uzun burunlu türler olan Labrador Retriever ve Border Collie’nin ortalama ömrünün 13 yılın üzerinde olduğunu belirten araştırmacılar, en uzun yaşayan köpek türleri olarak 14 yıl ile Shiba Inu, Papillion ve Italian Greyhound’ları sıraladı.

İngiliz ve Fransız bulldogların ve mastiff gibi kısa burunlu köpeklerin yaklaşık 9 yıl yaşadığı belirtilen araştırmada, düz yüzlü hayvanlar arasında sadece Tibet kökenli Lhasa Apso türünün 14 yıllık ortalama yaşam süresiyle öne çıktığı vurgulandı.

(HABER MERKEZİ)

savur-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu